В який час приймати протеїн
Для більш широкого розуміння, протеїн – це клас харчових добавок в найбільш концентрованому вигляді, ніж звичайні продукти харчування. Витрата поживних речовин у атлетів помітно вище, ніж у людини, що не займається спортом. У зв’язку з цим оптимальним буде прийом спеціалізованих БАД-ок, проте не слід плутати дану категорію з гормональними препаратами.
Але, як і в звичайній їжі, при вживанні спортпита необхідно дотримуватися певних правил для отримання максимального результату. Зокрема протеїн необхідно вживати в строго зазначений час. Зрозуміло, прийом в незапланований проміжок дня не зашкодить, але і користі не принесе.
Виділяють мінімум три види протеїну: сироватковий, казеїн і яєчний. Також існують комплексні і менш затребувані м’ясні і соєві. Найціннішим вважається яєчний білок, проте швидкість його абсорбування займає до 4 годин, в той же час сироватковий білок з меншою біологічною цінністю засвоюється в кілька разів швидше: залежить від способу очищення вихідної сировини. Ну а казеїн необхідно приймати перед сном, так як засвоюється він дуже повільно, але тривалий час підтримує позитивний баланс азоту, що забезпечує нормальне відновлення м’язів після виснажливих тренувань.
Існує мінімум три способи очищення білків, що в результаті дозволяє отримати кінцевий продукт з високим, середнім і низьким вмістом активної речовини. Просте дегідрування рідини (сироватка, яєчний білок) в результаті дає ультраконцентрований концентрат білка. Якщо той же концентрат прогнати через більш дрібні фільтри, то отримаємо ізолят білка. Ну і останній вид протеїну, той, який засвоюється в лічені хвилини, – це гідролізат: тут, крім очищення від баластних домішок додають певну кількість ферментів, а також ензимів, що поліпшують процеси засвоєння.
Підсумок
Концентрат сироваткового білку рекомендовано приймати за годину до тренування і в кінці;
Ізолят – за півгодини до фізичних навантажень (замість концентрату) і по закінченню тренінгу;
Гдіролізат можна вживати під час тренування для швидкого відновлення позитивного азотистого балансу, а також при вимушеному голодуванні;
Казеїн (міцелярний або казеїнат кальцію – значення не має) найкраще приймати за годину до сну.
Ну і в цілому хотілося б відзначити, що прийом протеїнів не повинен обмежуватися тільки спортивним харчуванням: протеїни містяться в молоці, м’ясі, рибі і т.д. А найбільш оптимальне співвідношення «звичайна їжа : спортивне харчування» – 50:50. Тобто 50% від добової норми білку отримуємо зі звичайних продуктів, другі 50% — з спортивного харчування.
Джерело: http://vzglyad.net.ua/sport/yak-dosyagati-sportivnih-tsiley-bez-perenaprugi.html